lider w instalacjach bezprzewodowych
FaceBook SkyPe YouTube Allegro.pl szukaj nas:

Publikacje

OPTIkom – Dariusz Kowalski (optikom-torun.pl) – znana w branży firma, lider w bezprzewodowych instalacjach wyświetlania tekstu i obrazu w kościołach i kaplicach. Firma wykonała ponad 1500 różnego typu instalacji wyświetlania obrazu w kościołach w Polsce i za granicą.

Rozmowa z Dariuszem Kowalskim, właścicielem firmy

Od jak dawna pracuje Pan w tej branży?

Dariusz Kowalski:> Od 1989 roku, czyli jak tylko można było coś zrobić na swój rachunek i do tego w kościołach .

Skąd pomysł na taką działalność?

DK: z głowy (śmiech). Od dzieciństwa oglądałem pomarszczone płachty prześcieradeł służące jako ekrany, ministrantów stojących przy rzutniku przesuwających slajdy, wysłużone polskie rzutniki Diapol i Krokus - no i postanowiłem to zmienić.

udało się?

DK: Tak; rozpocząłem proces wymiany rzutników, opracowałem i wdrożyłem zdalne sterowanie do rzutników, stworzyłem projekt ramowych ekranów do przedniej i tylnej projekcji. Pokazałem, że można inaczej, czyli estetyczniej i praktyczniej. Rozpocząłem to w latach dziewięćdziesiątych i trwa do dziś.

ale wszystko się zmieniło?

DK: Dużo, ale nie wszystko. Nadal montujemy tradycyjne rzutniki slajdów, a ekrany do tylnej czy przedniej projekcji są również wykorzystywane do wyświetlania z rzutników multimedialnych. Trzeba wiedzieć, że jest to najtańszy sposób powiększania obrazu - jego instalacja i eksploatacja jest niedroga.

Jednak to, co tanie może być niskiej jakości.

DK: Jakość montowanych urządzeń jest bardzo wysoka, tylko możliwości wykorzystania są mniejsze. W ten sposób nie wyświetlimy np. ruchomego kolorowego obrazu. Nie wszyscy jednak mają takie potrzeby. Rozwiązania takie jest bardzo popularne wśród organistów ceniących sobie tradycyjne rozwiązania.

Inni wolą nowe technologie.

DK: Tak. Wspieramy wprowadzanie nowych technologii w kościołach, w których jest to możliwe.

Mówimy o technologii LED?

DK: Rzeczywiście kilkanaście lat temu pojawiły się tablice w takiej technologii. Znalazły zastosowanie w kościołach, w których ze względu na bardzo duże nasłonecznienie obraz wyświetlany za pomocą rzutnika był mało kontrastowy, a czasami nawet w ogóle niewidoczny nawet przy zastosowaniu specjalnych folii projekcyjnych. Tablice LED pojawiły się na krótko przed wejściem na rynek monitorów plazmowych, które w doskonały sposób poradziły sobie z problemem nadmiernego nasłonecznienia kościoła. Niestety niektórzy klienci się pospieszyli i zostali z czerwonymi, mało estetycznymi diodami, które stosowane mogą być jedynie do statycznego wyświetlania tekstu. To już za mało.

a więc plazma?

DK: Tak. Moim celem zawsze było łączenie estetyki z funkcjonalnością. Teraz jest to łatwiejsze. Rzadziej trzeba szukać kompromisów. Najnowocześniejszy system OPTInium 1.2 to prosty, intuicyjny, wygodny i niezawodny system wyświetlania tekstów i obrazów statycznych i dynamicznych w pełnym kolorze i jakości HD. Od jakiegoś czasu stał się standardem i przewiduję, że dalej będzie najchętniej montowanym systemem.

Jakie plany?

DK: Oj, na pewno chce Pani spędzić następne godziny? Pewnie nie, więc króciutko. Mówiliśmy tylko o jednym kierunku działalności firmy - dla mnie ważnej, bo od tego wszystko się zaczęło. Jakiś czas temu poszerzyliśmy ofertę o to, co dotyczy muzyki organowej w szerokim tego słowa znaczeniu, czyli sprzedaż instrumentów, budowę niemych prospektów organowych, organizację koncertów organowych. W najbliższej przyszłości powołamy fundację, której celem będzie popularyzacja muzyki organowej nie tylko w kościołach, ale też w instytucjach innej użyteczności. Uwaga fundacji skierowana będzie też na wspieranie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie budowy instrumentów organowych z naciskiem na cyfrowy zapis i odtwarzanie brzmienia tego wspaniałego instrumentu.

Wspaniała idea, życzę wielu sukcesów w dalszych działaniach dziękuję za rozmowę.

Dariusz Kowalski: Również dziękuję.